Delta Group 14’üncü Türk-Arap Ekonomi Forumu Sponsorları Arasında Yer Aldı

Grubumuzun ana sponsorları arasında yer aldığı 14 Türk-Arap Ekonomi Forumu, Türkiye, Katar, Kuveyt, Libya, Mısır hükümetlerinin ve iş dünyası temsilcilerinin üst düzey katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

8 Kasım 2023 tarihinde İstanbul Çırağan Sarayı’nda gerçekleşen 14’üncü Türk- Arap Ekonomi Forumu'nda (TAF) hükümet üyeleri, Türkiye’nin üst düzey kurum ve kuruluş temsilcileri bir araya getirilerek yeni bir döneme giren Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkilerin yol haritası paylaşıldı. Foruma; Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Petrol Bakanı ve Ekonomi ve Yatırım İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Saad Al-Barrak, Mısır Maliye Bakanı Dr. Mohamed Maait, Katar Devlet Bakanı ve Yönetim Kurulu Başkanı ve Serbest Bölgeler Otoritesi H.E. Ahmad Al-Sayed, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Arap Odaları Birliği Genel Sekreteri Dr. Khaled Hanafy, Libya Merkez Bankası Başkanı Sadek Al Kaber katıldı.

Forumda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Türkiye Arap Forum'una ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu forumun ülkelerimiz arasındaki bağları güçlendirme konusunda çok faydalı olacağ ına da inanıyoruz. Bu arada bölgeden gelen iş insanlarıyla görüşmeye hazır olduğumu da ifade etmek istiyorum. Aslında bu tür toplantılar ülkelerimizin sunduğu fırsatları anlatmak açısından büyük bir yerdir” dedi.

Depremin ilk gününden itibaren maden işletmelerimizdeki arama-kurtarma ekiplerimiz, iş makinelerimiz ve lojistik kamyonumuzla, Delta Gönüllüleri olarak vatandaşlarımızla tek yürek olduk. Bu büyük felakette hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır ve acil şifalar diliyoruz.

Kuruluşunda aktif rol üstlendiğimiz Krom Üreticileri Derneği (KROMDER)'nin ilk Genel Kurulu Ankara’da dernek merkezinde gerçekleştirildi. İcra Kurulu Üyemiz Onur Köktürk, Türkiye’nin en önde gelen Krom Üreticilerinden oluşan derneğin Yönetim Kurulu’na seçildi. Yönetim Kurulu’nda yer aldığımız KROMDER olarak; Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı’yı ziyaret ederek derneğimizi tanıtıp sektörün sorunları ve çözüm yollarını istişare ettik.

4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nde Taksim Cumhuriyet Anıtına Çelenk Koyma Töreni düzenlendi. Törene şirketimizi temsilen İcra Kurulu Üyemiz ve Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Onur Köktürk katıldı. Organizasyon Komitesinde yer aldığımız Türkiye Madenciler Derneği tarafından düzenlenen 4 Aralık Dünya Madenciler Günü Konferansına İcra Kurulu Başkanımız Sami Habbab, İcra Kurulu Üyelerimiz Suat Güven, Onur Köktürk ve İşletme Müdürümüz Mehmet Uluyurt katıldı. Sektörün yoğun katılım gösterdiği etkinliğin bu yılki teması “Küresel Ekonomideki Değişim ve Madencilik"ti. 4 Aralık Dünya Madenciler Günü Etkinliğine Gümüş sponsor olarak verdiğimiz destekten ötürü ödüle layık görüldük. Hilton Bosphorus Otel’de düzenlenen etkinliğe İcra Kurulu Üyelerimiz Suat Güven ve Onur Köktürk katıldı.

Bu Yıl 13.sü düzenlenen Türk-Arap Ekonomi Forumuna Yönetim Kurulu Başkanımız Katılım Sağlarken, Delta Olarak da Sponsor Olduk

Kurşun çinko yatırımımızda tüm ekiplerimizin müthiş gayreti ve emeğiyle üretim aşamasına ulaştık. Tüm makine ve ekipman montajının tamamlanmasının ardından tesis testleri ve deneme üretimleri başladı.

CEO’muz Sami Habbab ve İcra Kurulu Üyemiz Onur Köktürk, Birleşmiş Milletler (UN) Global Compact’in 10. Genel Kurulu’na katıldı. 25 Mart tarihinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (UN) Global Compact’in Türkiye 10. Genel Kurulu yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Delta Group olarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı öncülüğünde, sektör birlikleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen "4. Madencilik Çalıştayı"na katılım sağlayarak maden sektörünün geleceğini, sorumlu ve sürdürülebilir madenciliği konuştuk.

Dünyanın en büyük sürdürülebilirlik inisiyatifi olan "Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Bildirimi"ni imzalayarak Türkiye madencilik sektöründen imzacı ilk üye olduk.

Türkiye Madenciler Derneği tarafından düzenlenen "4 Aralık Dünya Madenciler Günü Etkinliği"ne bu yıl da sponsor olduk.

MTA, TBMM İklim Araştırma Komisyonu, Ticaret Bakanlığı, Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi (MİSGEP) ile düzenlenen toplantılara da Delta Group olarak katılım ve katkı sağladık. Ayrıca madencilik sektörü için başlatılan "sorumlu madencilik inisiyatifi" hazırlık çalışmalarının da aktif yürütücüleri arasında olmaya devam ediyoruz.

Delta Gorup olarak Temmuz ayında yaşanan büyük orman yangınları ve Ağustos'ta meydana gelen sel afetlerinin hemen ardından hızlıca ilgili kurumlarla iletişim kurarak felaket bölgelerinde kullanılmak üzere bağışlar yaptık.

Subat ayı itibariyle Krom faaliyetlerimizle ilgili konsantre tesisimizin devreye alınmasıdır. Bu yeni yatırımımız bizlere ileriye dönük krom faaliyetlerimizin cevher ömrünü uzatmakta hem de düşük tenörlü mevcut ve cıkarılan maden cevherlerini işleyerek ekonomik kazanca dönüştürme imkanı sağlamıştır. Tesisimiz günlük 600 ton cevher işlemekte ve yapılan arge ve mühendislik çalışmaları sayesinde, Türkiye’nin en yüksek randımanlı (75-78% civarı) tesislerinden biri olmuştur. Hedefimiz yeni yapılacak optimzasyon projeleriyle bu randımanın 80% üstüne çıkarak uluslararası çapta verim sağlayan örnek bir tesise dönüştürmek olacaktır

Delta Grup; Türkiye Madenciler Derneği’nin, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında geleneksel olarak düzenlediği etkinliğe bu yıl 2. Kez sponsor oldu.

4 Aralık tarihinde İstanbul Hilton Bosphorus’ta gerçekleştirilen etkinlikte gün boyunca paneller, sunumlar ve konuşmalar gerçekleştirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve MAPEG – Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü bürokrat ve temsilcilerinin de katıldığı etkinliğe; tüm maden camiasından gün boyu 450 kişiye yakın katılım gerçekleştirildi.

Maden Sektörünün Sivil Toplum Örgütleri Yönetim Kurulu ve Başkanları seviyesinde temsil edildiği etkinlikte; “Yeni Maden Kanunu Hazırlıkları ve Sektörün Beklentileri” ile “Madencilikte Toplumla İlişkiler” sunumları gerçekleştirildi.

Programda Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı – Köşe Yazarı Sayın Şeref OĞUZ “Türkiye ve Dünya Ekonomisinde Değişim” başlıklı konuşmasını yaptı ve ardından sektör temsilcilerinin yer aldığı “Sektörel Paydaşlar Paneli”nde sektörü, masaya yatırdı.

Akşam Hilton Bosphorus’ta düzenlenen gala yemeğiyle son bulan 4 Aralık Dünya Madenciler Günü Etkinliği’ne katılan Delta Grup İcra Kurulu Başkanı Sami Habbab “Sektörün bu tür etkinliklerde buluşmasını önemsiyoruz ve Delta olarak bu tür organizasyonlara destek oluyoruz” şeklinde konuştu.

Madencilik Sektörüne ve 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’ne verdikleri destek dolayısıyla ödüle layık görülen Delta Grup adına; ödülü Delta Grup CEO’su Sami Habbab aldı.

Muğla’da yeni bir krom sahası satın alması tamamlandı
Çinko ve kursun maden faaliyetlerimiz flotasyon tesisi için 8 yıllık yatırım kredi finansmanımızı başarıyla tamamladık.
Perakende tarafında Delta Grubu olarak mevcut diğer ortakları satın alarak tek hissedar konumuna geldik
Delta Group olarak 2019 Yılı içinde Uluslararası Ticaret alanında daha etkin ve büyüme odaklı hedeflerimize ulaşmak amaçlı Hollanda ofisimizi açtık.
Entegre Yönetim Sistemlerinde ISO9001 - ISO14001 ve 18001-OHS sertifikalarımızı başarıyla aldık
Bünyemizde bulunan Timko Madencilik ile de Migem ihalesinden 4 saha alarak maden sahalarımızı Muğla - Çanakkale ve Bursa olarak büyütmeye devam ediyoruz.
Alser Madenciliğe ait maden bölgemizde açık işletme çalışmalarında cevher çıkartılmaya başlanmıştır, açık işletme operasyonumuz iş güvenliği ve çevre mevzuatına uygun olarak büyümeye devam etmektedir, Ticari Parça üretimimizi ilerleyen zamanlarda arttırarak şu an 20 kişiye ek istihdam sağlamış olan projemizde istihdam sayısını ‘da arttırmayı planlıyoruz.
Kalite ve çevre Sertifikalarını alabilmek için dökümantasyon Süreçlerini tamamlayan firmamızda , denetimlerimiz başlamıştır.
2018 yılında Alser Maden açık işletme izniyle beraber , açık işletme çalışmalarına başlamıştır.
Maden sahalarında rezerv gelişimine yönelik arge, arama ve sondaj çalışmaları başlatılmıştır.
Delta Grup yönetim organizasyonu tekrardan yapılandırılmıştır.
Tank Storage Ödülleri, uluslararası enerji sektörünün en saygın ve önde gelen firmalarından oluşan aday listesi arasından 10 kategoride finalistlerini açıkladı. Delta Rubis Terminal Petrol 2.5 km Liman Projesi ve Dörtyol Terminali ile “En Verimli Depolama Terminali” kategorisinde finalist olarak yer almaktadır. Kategorilerin birincileri bağımsız bir jüri tarafından 29 Mart 2017 tarihinde Rotterdam'da düzenlenecek bir organiazsyon ile anons edilecektir.
Maden zenginleştirme tesisi Jig devreye alınmıştır.
Delta Rubis Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinden Çevre ödülüne layık görülmüştür.
Platts Global Enerji Ödülleri, uluslararası enerji sektörünün en saygın ve önde gelen firmalarından oluşan 200 aday listesi arasından 17 kategoride finalistlerini açıkladı. Delta Rubis Terminal Petrol yeni 2.5km Sıvı Yakıtlar Liman Projesi ile “Yılın İnşaatı Projesi” kategorisinde finalist olarak yer almaktadır. “Yılın Enerji Şirketi”Ödülü, büyük enerji şirketlerinin geçmiş başkanları, önde gelen akademisyen ve uluslararası enerji uzmanlarının da dahil olduğu bağımsız bir panel tarafından tüm finalist listesi içinden seçilecektir. 09 Aralık 2015 tarihinde New York’ta düzenlenecek organizasyon’da kazanan kurumlar duyurulmuş ve Delta Rubis Terminal Petrol ilk 5 firma arasında yer almıştır.
Platts Global Enerji Ödülleri, uluslararası enerji sektörünün en saygın ve önde gelen firmalarından oluşan 200 aday listesi arasından 17 kategoride finalistlerini açıkladı. Delta Rubis Terminal Petrol yeni 2.5km Sıvı Yakıtlar Liman Projesi ile “Yılın İnşaatı Projesi” kategorisinde finalist olarak yer almaktadır. “Yılın Enerji Şirketi”Ödülü, büyük enerji şirketlerinin geçmiş başkanları, önde gelen akademisyen ve uluslararası enerji uzmanlarının da dahil olduğu bağımsız bir panel tarafından tüm finalist listesi içinden seçilecektir. 09 Aralık 2015 tarihinde New York’ta düzenlenecek organizasyon’da kazanan kurumlar duyurulmuş ve Delta Rubis Terminal Petrol ilk 5 firma arasında yer almıştır.
Maden eleme tesisi devreye alınmıştır.
Vergi Haftası çerçevesinde düzenlenen ‘Hatay'ın 2012 Şampiyonları’ ödül töreni, 02 Mart 2013 tarihinde, Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin ve Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz’in de katılımı ile Hatay Anemon Otel’de gerçekleşmiştir. İş dünyasının, meslek odalarının, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, kurum müdürleri ile çok sayıda davetlinin katıldıği törene Delta Rubis adına “2012 yılı yatırım üçüncüsü” ödülünü almak üzere törene Sayın Metin Başar katılmıştır.
Uluslararası kimyasal ürünler ticaretine başladık